Upravit stránku
Ráda sportujete? Jste neustále v pohybu, ráda se proběhnete, zajdete na brusle, zacvičíte si jógu nebo máte v oblibě nejrůznější posilování a fitness? Ať už holdujete jakémukoliv sportu, nic vám nebrání, aby jste si dopřála i plastiku prsou (zvětšení, zmenšení i modelaci). Jako aktivní ženu vás však musíme seznámit s pravidly, která je nutná při zákroku a po něm dodržovat.

Jaký zvolit implantát?

Volba vhodného implantátu (tvaru i velikosti) je vždy na domluvě s plastickým chirurgem. Ten samozřejmě přihlédne k vašemu přání, ale zváží i vaše zdravotní predispozice jako je například množství podkožního tuku, velikost hrudníku nebo také kvalita kůže.

U sportovkyň často volíme postup vložit implantát pod prsní sval, protože minimum podkoží by dostatečně nezakrylo implantát pod prsní žlázou. Přeci jenom chceme co nejpřirozenější výsledek.

Stejně tak musíme dobře zvážit volbu kulatého nebo anatomického implantátu. Při zvýšené fyzické aktivitě musí vše perfektně sedět.

První dny po operaci

Před propuštěním z kliniky sundáme obvazy a dostanete speciální kompresní podprsenku. Tu je pak třeba nosit po několik týdnů, ale pacientky se shodují, že veškeré pohybové aktivity jsou s ní příjemnější.

Období rekonvalescence je v podstatě součástí zákroku a má vliv na jeho výsledek. Po dobu několika týdnů od operaci se musíte vyhnout fyzické zátěži a doporučujeme spát na zádech s hlavou ve vyvýšené poloze.
Implantát se musí nejprve stabilizovat. Pokud byste nedodržela klidový režim, mohou se objevit bolesti a v horším případě dojde ke krvácení kolem prsního implantátu. Samozřejmě stoupá i riziko vzniku kapsulární kontraktury.

Klid a minimum zátěže po dobu 4-8 týdnů

K některým sportům se můžete pomalu vrátit po několika (zhruba 4) týdnech a po konzultaci s operatérem. Do té doby však nesmíte zvedat těžká břemena (nad 2 kg). Musíte se vyvarovat prudkým pohybům, nezvedat zbytečně paže nahoru a v žádném případě nesportovat.

„Zvětšení prsou a sport se rozhodně nevylučují, ale bez dodržování pokynů lékaře byste mohla ohrozit výsledek zákroku.”

Plastika prsou a sport

„Sporty, u kterých zapojujete hlavně paže, kontaktní a bojové sporty nejsou vhodné minimálně dva až tři měsíce od operace.”

Pomalý návrat ke sportu

K větším fyzickým aktivitám se vracejte pozvolna. Při posilování nespěchejte se zátěží. Některé sportovní disciplíny budete muset kvůli zvedání paží omezit na delší dobu (alespoň 8 týdnů). Patří mezi ně například plavání, tenis, golf, volejbal apod.

Každý jsme ovšem jiný a veškerá tato doporučení jsou obecná. Nejvíce se dozvíte na osobní konzultaci s plastickým chirurgem, na kterou vás tímto zveme. MUDr. Martin Skála s vámi rád podrobně probere všechny možnosti, vysvětlí celý postup operace i pravidla pooperačního období vám na míru.

Chcete se na něco zeptat, nebo se objednat? Těšíme se na vaši zprávu

  • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.