Upravit stránku

Dnes už nejsou přehlídková mola a kampaně módních značek přesycené jen modelkami a modely s dokonalými křivkami. Postupně se učíme objevovat krásu žen i mužů v drobných nedokonalostech. Právě díky nim jsme každý jedinečný. Pihy, lehce odstáté uši, dírka mezi zuby, kypré boky, houpavá chůze... nejsou nedostatky ani v nejmenším. Je jich celá řada a patří k nim i strie.

Strie jsou zcela přirozené a nevyhýbají se ženám ani mužům. Sice o nich stále tvrdíme, že nás „trápí”, ale postupem času se jistě i strie stanou jedním z našich specifických rysů. Přesto však je možné si s nimi poradit, jde to.

Jak se zbavit strií
Strie můžete najít u žen, mužů i dětí různě po těle. Nejčastěji vznikají na prsou, břichu, zádech, hýždích, pažích a na bocích.

Co jsou strie a jak vznikají?

Jde o typ jizviček (pajizévek), které se objeví při rychlé a náhlé změně objemu těla. Strie se ovšem nevyhýbají ani štíhlým lidem. Typickým příkladem jsou nastávající maminky, kterým se rychle roztáhne kůže na břichu. Nebo děti, které rychle vyrostou a kůže na zádech nebo pažích se nestačí přizpůsobit. Na vině ale mohou být i hormonální změny.

Jak na strie

Jak strie vypadají?

Strie vznikají tím, že popraskají elastická vlákna v kůži. Ta se za běžných okolností dokáže roztáhnout a zase smrštit, když je ale změna objemu příliš rychlá, objeví se strie.

Kůže (epidermis) se ztenčí, sníží se množství kolagenu a vzniknou drobné prasklinky. Ty mají zpočátku červenou až fialovou barvu, ale časem (asi do 2 let) postupně vyblednou. Kůže je v daném místě propadlá (na dotek cítíte prohlubně).

Jak předcházet jejich vzniku? 

Důležitá je prevence. Tento fakt je naštěstí už celkem rozšířený, takže těhotné ženy už pečlivě mažou kůži na bříšku i na prsou. Ano, přesně tak lze striím předejít – důkladně a hlavně pravidelně promazávat pokožku zvláčňujícími krémy, mléky a olejíčky.

Tyto přípravky by měly obsahovat kyselinu hyaluronovou, elastin, kolagen a ideálně také vitamíny A, E nebo D-panthenol. Poslední jmenovaný je vlastně i samotným názvem krému, který je u nás asi nejrozšířenější a nejpoužívanější. U olejíčků zmíníme olivový, mandlový nebo kokosový přírodní olej a někdo nedá dopustit ani na vepřové sádlo
 

Jak na strie

Jak se zbavit strií, když už nějaké vzniknou?

Pokud už strie máte, nikdo vám bohužel nedokáže zaručit, že se jich zcela zbavíte. Ale nezoufejte, jejich vzhled jde podstatně vylepšit. Můžete docílit toho, aby byly jizvičky méně nápadné.

S odstraněním strií pomáhají estetické lasery, mezoterapie, mikrodermabraze nebo například šetrná plastika plazmovými přístroji. A někdy se strie vyřeší i v rámci jiné operace – například abdominoplastiky.

V závažnějších případech (kdy jsou s jizvičkami spojené například i zdravotní obtíže), jde sáhnout po korektivním chirurgickém zákroku, kdy je výsledkem jizva nová, avšak mnohem méně nápadná. A navíc, když začnete včas pečovat o zcela novou jizvičku, ve výsledku se může takřka „ztratit”.

Strie u mužů

Zmínili jsme, že se strie nevyhýbají ani mužům. Objevují se, když kluci hodně rychle vyrostou, nebo když při posilování příliš rychle naberou svalovou hmotu. A pak už je bohužel pozdě a nezbývá než přikročit k jedné z korektivních metod odstraňování strií popsaných výše. Ty platí pro všechny, bez rozdílu pohlaví, stejně jako zásady preventivní péče.

Péče o pokožku zevnitř

Mluvili jsme o prevenci promazáváním i metodách odstranění již vzniklých jizev. Co nám tedy zbývá? Nesmíme zapomenout na péči o kůži zevnitř a správnou životosprávu. Ano. Životospráva je zcela zásadní a promítá se do všech oblastí našeho života. 

Dbejte na vyváženou stravu, která je bohatá na vitamíny, dostatečně pijte a udržujte si zdravou, optimální váhu. To platí i v těhotenství, ale důležité je naslouchat tělu a v rozumných mezích si dopřát cokoliv, co žádá. A nezapomeňte na prevenci!
 

Chcete se s námi poradit ohledně strií? Napište nám, nebo si rovnou sjednejte termín konzultace

  • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.