Upravit stránku

Plastická operace břicha bývá posledním zákrokem, kterým naši pacienti a pacientky završují svou hubnoucí kúru. Po radikálním úbytku váhy, případně po bariatrické operaci na sesterské OB Klinice, jim zůstane povislá kůže na břiše, kterou právě při tomto zákroku odstraníme. S operací někdy váhají, ale jakmile ji postoupí, konečně se zbaví posledních splínů a splní si své sny o zdraví a kráse.

Přečtěte si příběh Jennie ze Skotska nebo dopis Jonathana z Nového Zélandu. A přečtěte si také nejčastější otázky pacientů a odpovědi, které jsme připravili.


Co se může stát, když nebudu přesně dodržovat pooperační instrukce?

Klidový režim je velmi důležitý, dbejte proto na jeho dodržení. V opačném případě zbytečně prodloužíte dobu hojení nebo dokonce ohrozíte požadovaný výsledek. Dodržováním pooperačních zásad se vyhnete nepříjemným komplikacím. V období rekonvalescence budete nosit kompresivní pás cca 4–6 týdnů. Doporučujeme také masáž jizev, aby v budoucnu byly méně viditelné.

Mohu spát po operaci na břiše či na boku?

Několik týdnů po operaci doporučujeme spát na zádech s hlavou ve vyvýšené poloze. Kolena si podložte polštáři. Snížíte tak pocit napětí v oblasti břicha.

Jak dlouho budu mít drény?

Drény vám vytáhneme před odchodem z kliniky, z pravidla dva dny po operaci (v případě, že je vše v pořádku).

Kdy mohu sundat bílou pásku, která kryje jizvy?

Páska by měla zůstat na jizvě asi týden až deset dní. Do první kontroly s ní nemusíte nic dělat. V případě potřeby přes ni můžete stříkat i desinfekci. Páska pěkně kryje ránu a stehy.

Mohu do solária, když si zakryju jizvy?

První dva měsíce rozhodně ne. Doporučujeme nejdříve po 12 měsících a měli byste si zakrýt jizvy. Vždy užívejte krémy s vysokým faktorem.

FAQ Operace břicha
FAQ operace břicha

Za jak dlouho po operaci mohu na masáž?

První dva měsíce doporučujeme, abyste na masáže nechodili.

Za jak dlouho po operaci mohu řídit?

První tři týdny doporučujeme omezit pohyb paží, poté už můžete bez problémů řídit. V případě nutnosti i dříve, ale buďte opatrní.

Kdy mohu začít cvičit?

Po operaci začněte chodit, co nejdříve to bude možné. Náročnějším fyzickým aktivitám se ale vyhýbejte po dobu 4 týdnů a nezatěžujte oblast břicha 6 týdnů po operaci. Po odložení kompresního pásu (zhruba po 8 týdnech) můžete začít pomalu cvičit. Vždy poslouchejte své tělo!

Jak dlouho musím nosit kompresní punčochy?

Kompresivní punčochy jsou vyrobeny z elastického materiálu a těsně přiléhají k nohám (lýtkům až stehnům). Tlak v nich způsobuje, že dochází neustále k „mačkání“ svalů nohy, čímž se napomáhá lepšímu toku krve zpět k srdci. Zároveň tyto punčochy snižují otoky a zabraňují tvorbě sraženin.

Doporučujeme nosit punčochy neustále po 48 hodin po operaci v celkové anestézii a pak ještě 10–14 dní.

Kdy mohu začít pít alkohol?

Po dobu užívání léků na bolest nekonzumujte alkohol. Je dobré vyhnout se alkoholu během 3 týdnů po operaci z důvodu zadržování tekutin v těle.

Musím operaci přesunout, když mám menstruaci?

Operaci není nutné přesouvat, jen musíte počítat s rizikem většího krvácení a komplikacemi v pooperačním období.

Proč musím mít odlakované nehty?

Nalakované nehty vadí při snímání saturace kyslíkem. Během operace používáme právě snímače na prstu. Většinou postačí, když si odlakujete jeden prst nebo nehty na nohou.

Mám si donést nějaké speciální oblečení?

Vezměte s sebou pyžamo, župan a přezůvky. Doporučujeme nějaké volnější oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně. Po operaci budete napuchlí a bolaví v kompresním pásu – určitě to oceníte.

Mám si oholit intimní partie?

Nemusíte. V případě nutnosti vám před operací intimní partie oholíme.

Kdy zase mohu mít sex?

Sexuálním aktivitám se můžete věnovat, jakmile přestanete nosit kompresní prádlo (6–8 týdnů).

FAQ operace břicha
FAQ operace břicha

Budete mi vytahovat stehy?

Na sešití používáme klasické nevstřebatelné materiály, které musíme později odstranit. Stále populárnějšími se však stávají materiály vstřebatelné, u kterých není třeba stehy vyndávat vůbec a výsledná jizva je jemnější. Tyto stehy používají oba naši lékaři.

Proč musím tak dlouho nosit kompresní pás? Můžu ho vyměnit za stahovací kalhotky?

Pás doporučujeme nosit po dobu 4–6 týdnů po 24 hodin denně. Sundávejte ho pouze na osobní hygienu. Poté ho noste při každé náročnější aktivitě. Pás vám umožní snadnější pohyb a jeho nošení je velmi důležité pro dosažení žádaného výsledku.

Existuje věkové ohraničení pro výkon operace?

Pouze dolní věková hranice, a to 18 let.

Mohu hned po operaci vstát a chodit?

Bezprostředně po operaci a kvůli velkému zásahu do těla vstávat nemůžete. Zavedeme vám cévku, kterou budete močit. Poprvé budete moci vstát druhý den ráno. Sestřička vám s tím pomůže.