Oba zákroky ovlivňují zdraví a vnější vzhled
Povislá oční víčka, kruhy a povadlá kůže pod očima, to všechno jsou záležitosti, které mohou stát za zdravotními obtížemi, jako jsou bolesti hlavy, zhoršený zrak či migrény. Kromě zdraví povadlá víčka negativně ovlivňují i vnější vzhled, tvář působí unaveným dojmem a vypadá starší. Obě metody si s těmito problémy dokážou poradit. Princip zákroku je tedy stejný, rozdíl však nalezneme ve způsobu provedení.
Skalpelem na větší tukové převisy
V rámci metody lze operovat horní i dolní oční víčka v místní anestezii. Pacienti však často upřednostňují tzv. anglosedaci, tedy lehké celkové znecitlivění. Při zákroku chirurg odstraňuje nadbytečnou kůži z víček a tukové váčky, které zužují zorné pole. V porovnání s laserem dokáže skalpel odstranit i velmi výrazné tukové převisy, doporučujeme jej tak pacientům s opravdu nápadnými tukovými výhřezy. Zákrok trvá zhruba 1 hodinu, tedy nepatrně déle než při použití laseru.
Při operací víček skalpelem musí pacient počítat s drobnými jizvami. Nepatrných jizviček v přirozené rýze na horním víčku nebo jizvy těsně pod řasami si ale po zahojení nevšimnete ani Vy, ani Vaše okolí.
Laser nezanechává jizvy
Laserová technika je novější metoda, kterou chirurgové odstraňují jak povadlá víčka, tak nelichotivé tukové převisy. CO2 laserem lze, stejně jako u klasické metody, operovat horní i spodní víčka. Operace se provádí vždy v celkové narkóze a oči při zákroku chrání kovové krytky. Při operaci vede chirurg pomocí laserového skalpelu řez vnitřní částí víčka, nikoli vnější, jak je tomu u klasické metody. Tímto způsobem tak předchází vzniku jizev. Drobné ranky se po zákroku jen zalepí, nedochází k žádnému šití.
Jak jsme již zmínili výše, metoda nedokáže zcela efektivně odstranit velké tukové převisy, v tomto směru je třeba spoléhat na tradiční skalpel. Délka laserového ošetření vždy záleží na rozsahu zákroku, přibližně však pacienti stráví v operačním křesle 50 minut.
Podobná pooperační opatření
Pooperační omezení po obou zákrocích trvají zhruba 2 týdny. Pacient by se v této době neměl vystavovat fyzické zátěži ani přímému slunci. Ještě 2 měsíce po operaci doporučujeme víčka ošetřovat ochranným krémem s UV filtrem 50. Oba dva zákroky s sebou nesou pooperační následky v podobě otoků a drobných modřin, které ale po několika dnech zcela vymizí.
V konečném důsledku však ani tolik nezáleží na tom, jestli se rozhodnete pro laser či skalpel, důležitá je spíš volba chirurga, který bude zákrok provádět. Vždy se informujte o jeho zkušenostech a pátrejte také po referencích. A konečně, zaměřte se i na pověst kliniky, kterou jste si pro zákrok vybrali, aby vám po operaci nezbyly jen oči pro pláč.