Upravit stránku

Prsa jsou symbolem ženskosti a mateřství. Jsou nejintimnějšími partiemi i tím, co ženy rády poodhalí pod blůzkou, protože vědí, že právě to je dělá atraktivními. Jistě proto nemusíme vysvětlovat, jak citlivá věc je rakovina prsu, jaké pocity zažívají pacientky, které nad ní úspěšně zvítězily, a proč doktorku Lucii Zárubovou nejvíce těší právě možnost navracet pacientky po karcinomu prsu do normálního života.

Poznejte blíž naši kolegyni a členku týmu plastické chirurgie OB CARE z následujícího rozhovoru.

Přečtěte si rohovor s doktorkou Zárubovou

Vážená paní doktorko, jak jste se dostala k oboru plastické chirurgie?

„Náhodou :-) Jsem všeobecný chirurg a profilovala jsem se na onkochirurgii prsu. Při mateřské jsem nastoupila jako mamolog na Kliniku plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce a pronikla do tajů plastiky, respektive chtěla jsem pacientky s karcinomem vést od začátku až do rekonstrukční fáze. Nutno podotknout, že mojí obrovskou inspirací, kamarádem a učitelem byl MUDr. Karel Urban, jeden z nejlepších plastických chirurgů v České republice."

MUDr. Lucie Zárubová
MUDr. Lucie Zárubová

Co vás ve Vaší profesi nejvíce naplňuje?

„Práce s klientkami, které měly rakovinu, úspěšně jí porazily a nyní se ke mě vrací, abych je integrovala zpět do společnosti. Potom mě moc baví pomáhat nosičkám genetické mutace BRCA (dědičný karcinom prsu a vaječníků) a další profylaktické výkony. Dalo by se říct prsa, prsa, prsa."

Kdy je podle vás ta pravá chvíle začít uvažovat o nějakém vylepšení? A co byste vzkázala ženám a mužům, kteří stále váhají svěřit se do rukou plastického chirurga?

„Když se na sebe nemůžete podívat do zrcadla a stříháte metr, kdy už bude ten den D, kdy půjdete na operaci! Nemám ráda, když někdo přijde na konzultaci a ptá se mě, jestli ještě odsajeme tohle, nebo předěláme tamto. Musí po tom opravdu toužit. A když stále ještě váháte, tak na zákrok nemusíte chodit. Opravdu je to o touze a pak ten moment poznáte."

"U žen i u mužů jsou pro mě symbolem krásy živé oči, umět se smát a užívat si každý, i ten né úplně povedený, den."
MUDr. Lucie Zárubová, plastický chirurg OB CARE

Specializujete se i na zákroky v obličeji? Jakými méně invazivnějšími metodami se nejlépe oddaluje větší zákrok v obličeji?

„Obličej přenechávám kolegům. Každý bychom měli dělat to, co umíme nejlépe. Nejsem ovšem proti botulotoxinu nebo výplním. Naopak, rozzáří to obličej a vypadáte odpočatě, určitě ano."

Setkala jste se někdy s klientkou či klientem, který měl přehnaná očekávání? Co jste mu poradila?

„S těmi se setkávám dnes a denně. Přehnaná očekávání jsou svízel, ale myslím si, že nejlepší je si najít čas a opravdu vše vysvětlit. Potom se spoustě klientkám a klientům otevřou oči."

Pokud můžete prozradit, utkvěl vám v paměti nějaký konkrétní příběh pacienta, nějaký okamžik, na který ráda vzpomínáte?

„Ráda vzpomínám na klientku Stacey. Když k nám přišla, byla zhruba v mém věku, měla stejně staré dítě a po chvilce povídání jsme zjistily, že jsme procestovaly i podobná místa. Paní Stacey byla velmi milá a příjemná, padly jsme si do oka. Už dlouhou dobu ji trápila povislá prsa po kojení a také malá velikost. Probraly jsme spolu různé možnosti. Nakonec jsme zvolily modelaci prsou se zvětšením. Je to sice náročnější zákrok, ale Stacey byla zdravá mladá žena, která operaci zvládla velmi dobře. V říjnu 2016 nám poslala i první fotky dva měsíce po zákroku a vypadá opravdu skvěle.“

Na závěr osobnější otázka. Dopřála jste si sama některý ze zákroků estetické medicíny?

„Dopřála...hledejte...", dodává s úsměvem MUDr. Lucie Zárubová

MUDr. Lucie Zárubová
MUDr. Lucie Zárubová

Více o doktorce Zárubové a dalších specialistech plastické chirurgie

MUDr. Lucie Zárubová se specializuje na celé spektrum plastických výkonů, v posledních 10 letech hlavně na onkoplastickou operativu prsů. Je členkou České lékařské komory, ASCO – American Society for Clinical Oncology a České chirurgické společnosti. Má spoustu zkušeností ze zahraničí, účastnila se celé řady stáží a přednáší na mnoha mezinárodních i českých kongresech a sympoziích. Její medailonek i životopisy dalších našich kolegů, si můžete přečíst v sekci Plastičtí chirurgové OB CARE.

Uvažujete o plastice prsou? Domluvte si konzultaci s MUDr. Zárubovou