Upravit stránku

Nejběžnější anomálií vnějšího ucha jsou odstáté boltce. Jejich vzhled pak přitahuje zvýšenou pozornost okolí. Zatímco dospělí tento stav většinou hodnotí jako kosmetickou vadu, u dětí se může stát i to, že se stanou terčem posměchu a jejich vzhled se pro ně stane příčinou psychické zátěže. Odstálé uši způsobují přinejmenším nejistotu, přinášejí s sebou nepříjemné slovní narážky nebo i omezení při výběru střihu vlasů. Otoplastika je poměrně snadným řešením tohoto problému.

JAK SE PROVÁDÍ?

Zákrok spočívá v uvolnění kůže v zadní části ucha, úpravě přilehlých svalů, modelaci chrupavky a její fixaci v nové poloze tak, aby boltce přiléhaly více k hlavě. Jizva je schována za boltcem, a proto zůstává sotva patrná. Při sešití je možné buď použít nevstřebatelné materiály, které je nutno vyndávat, nebo vstřebatelné materiály, u kterých není třeba stehy vyndávat vůbec a výsledná jizva je jemnější.

ZÁKROK

Výkon se provádí v místním znecitlivění nebo v analgosedaci a trvá obvykle méně než 1 hodinu.

PO ZÁKROKU

Další den po operaci a potom ještě za další tři dny probíhá výměna převazu. Po dobu dvou týdnů je obvykle nutná bandáž a také je třeba dbát zvýšené hygieny. Po uplynutí této doby se ještě na 2-3 týdny doporučuje krytí boltců na noc. Někdy pooperačním symptomem bývá zvýšená citlivost uší, která postupně odeznívá.

NÁVRAT K BĚŽNÝM ČINNOSTEM

Pokud je pooperační stav v normálu, bývá návrat do práce možný po jednom týdnu, se cvičením a fyzickou zátěží je vhodné počkat i více než tři týdny.

Před zákrokem
Po zákroku

Ukázka výsledku optoplastiky
před zákrokem - po zákroku

EXTRA

Pokud je odstálý pouze jeden boltec, řeší se individuálně. Často se operuje na obou uších, aby se zajistilo stejné výsledné postavení boltců. Podle domluvy s chirurgem lze při zákroku i upravit velikost nápadně velkých lalůčků.